Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (ang. Brief Solution Focused Therapy) należy do jednego z szesnastu współczesnych wiodących systemów psychoterapeutycznych.
Celem TSR nie jest samo rozwiązanie problemu, ale poszukiwanie najbardziej optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której znajduje się Klient.
Metody i zasady kształtowania procesu terapeutycznego są w ścisły sposób określone. Strategia oraz kierunek pracy determinowany jest tym, co Pacjent uważa za najważniejsze dla niego.
Zasady działania TSR związane są z samymi technikami wspomagania zmian i sposobem ich skutecznego stosowania. TSR zajmuje się tym, "co się sprawdza" i "co pomaga" oraz szuka sposobów rozszerzania powyższych działań na inne płaszczyzny i momenty życia Klienta.
Podstawowym założeniem TSR jest "nieuchronność zmian w życiu Klienta". Stąd też większość wysiłków terapeutycznych nastawiona jest na szukanie i wzmacnianie momentów, w których Klient korzystał ze swoich zasobów oraz umiejętności. Szukanie momentów zdrowych, takich "kiedy było dobrze", oraz odpowiedź na pytanie – co robić, aby je podtrzymywać, jest główną zasadą pracy z Klientem.
Uważa się, że wydobywanie i wzmacnianie w procesie terapii mocnych stron Klienta daje szansę na osiągnięcie sukcesu terapeutycznego. Stąd też atmosfera samych spotkań terapeutycznych jest często przepełniona właśnie tym, co jest w danym człowieku dobre i dla niego korzystne.
Perspektywa pracy terapeutycznej jest nakierowana na teraźniejszość i przyszłość. Pracuje się również nad użytecznością przeszłego doświadczenia dla tego, co jest i co będzie.
Założenia TSR:
Jeśli coś działa, rób tego więcej.
Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.
Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.